Chcesz się dowiedzieć szczegółów procedur w Urzędach oraz dobrych praktyk przy wypełnianiu Wniosku o to pozwolenie. Przeglądaj nasze wpisy dotyczące Zezwolenia na uprawę konopi dla Plantacji Konopi w Kryształowicach, Pierwszy krok do własnej uprawy omówiliśmy w opisie dotyczącym uzyskania przez nas Zezwolenia na rok ubiegły. Więc polecam sobie przypomnieć klikając w link: Zezwolenie na uprawę konopi 2019 dla Plantacji Konopi w Kryształowicach. Przydatny na pewno też jest poradnik
Jak uzyskać zezwolenie na uprawę konopi w Polsce.
Oczekiwanie na Zezwolenia na uprawę konopi
Te kilka wskazówek wyjaśnia kto, gdzie i pod jakimi warunkami może uprawiać konopie włókniste. I co trzeba zrobić aby dostać zgodę na uprawę. Warto wspomnieć, że na odpowiedź możemy czekać nawet 1 miesiąc. A w sprawach szczególnie skomplikowanych nie dłużej niż 2 miesiące od dnia wszczęcia postępowania. Taką skomplikowaną sprawą było w 2020 czas ogłoszonej wiosną pandemii koronowirusa. Mimo telewizyjnych zapewnień, że aparat rządowy i administracja panuje nad wszystkim, w praktyce wyszło wiele problemów.
Problem najbardziej dotyczący rolników uprawiających konopie spowodował znaczące zamieszanie. To powód utraty potencjału plonów już na starcie. Gminy, z powodu braku zrozumienia tematu i błędów w decyzjach na szczeblu Sejmiku Województwa, nie wydały zezwoleń przed wskazanymi terminami siewu. A więc siew w kilku województwach w Polsce w 2020 roku był opóźniony. W niektórych regionach był opóźniony znacząco. W stosunku do terminu wysiewu zalecanych dla poszczególnych odmian siew był możliwy dopiero ok. dwóch miesięcy później.
Tak właśnie wydarzyło się w woj. Dolnośląskim, gdzie zezwolenia otrzymaliśmy dopiero 26 maja. Terminy siewu dla dwóch z trzech odmian, o które wnioskowaliśmy, to był koniec marca do połowy kwietnia. A więc wysialiśmy z ponad miesięcznym opóźnieniem. Dlaczego? Bo Sejmik, który ma za zadanie tylko i wyłącznie zatwierdzić ilość hektarów pod uprawę konopi w swoim województwie nie mógł się zebrać. Spotkanie Sejmiku przesuwane było kilka razy, a więc nie mogli podpisać się pod zatwierdzeniem areału wysiewu. Jakby nie mogli tego zrobić on-line!? Przecież zgłoszenia wpłynęły jeszcze w 2019 roku, więc było 5 miesięcy czasu!
Zobacz nasze Zezwolenie na uprawę konopi włóknistych 2020 dla Plantacji Konopi w Kryształowicach, gmina Sobótka, województwo Dolnośląskie, Polska.
FOTO zezwolenie
Fatalne skutki opóźnień przy wydawaniu Zezwoleń na uprawę konopi
My czekaliśmy. Pole czekało i chwasty rosły. W końcu kiedy mogliśmy siać, na przełomie maja i czerwca trwały ulewy, a więc nasiona gniły w ziemi. Po dwóch tygodniach deszczy wygniło nam prawie połowę pola. W tym czasie u rolników w lubelskim i podlaskim, gdzie otrzymali zezwolenia na początku roku, konopie miały już ok. pół metra wysokości. Deszcz nie mógł im nic zrobić. Gorzej mieli tylko rolnicy w Wielkopolski. Oni odbierali swoje zezwolenia jeszcze 2 tygodnie później niż w Dolnośląskim. U wielu plony w 2020 były naprawdę marne.
Opóźniony siew spowodował późne dojrzewanie roślin. Więc we wrześniu kiedy powinny być zbierane, czekaliśmy bo jeszcze nie miały ukończonego swojego okresu wegetacji od 118 do 140 dni wzrostu. Dzień był krótszy, rano mgły i znów jesienne większe opady co wystawiało konopie na ataki pleśni i więdnięcie. A wszystko to przez brak zrozumienia rolników przez urzędników. Bo Sejmik można sobie przekładać ile się chce. Ale siew roślin powinien się odbyć w czasie wskazanym dla każdej rośliny.
Potrzebne są zmiany w procedurach administracyjnych
Moja opinia jest taka, że Zezwolenia powinny być zniesione, wprowadzają niepotrzebnie zamęt. Owszem może zostać zgłoszenie, czyli niemal taki sam dokument zawierający dane uprawiającego, miejsce uprawy, odmiany, itd. Wszystko może być opisane jak w obecnym wniosku. Tylko bez potrzeby czekania na odpowiedź w tej skomplikowanej procedurze sięgającej aż szczebla Marszałka Województwa. Zgłoszenie owszem, aby była prowadzona ewidencja tych pól. Ale aby rolnicy nie czekali na łaskawość urzędników tylko mogli siać i uprawiać konopie zgodnie z zaleceniami terminów dla każdej odmiany.
Nie wiem czy to się komuś przyda, ale może warto wiedzieć. Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie.