Plantacja Konopi MARYA w Kryształowicach.   Nasza pasja: Jesteśmy w bliskości, tworzymy w miłości, żyjemy w jakości!

Plantacja Konopi MARYA

Kryształowice

O CBG mogę mówić coraz więcej. Poznałem je w 2020 i od tej pory jestem wielkim entuzjatą tej konopnej substancji. Sam Kannabigerol (CBG) nauka odkryła już w latach 60-tych XX wieku, jednak wiedza na jego temat rozpowszechnia się dopiero w obecnych czasach, ponieważ nastąpiły powszechne zmiany prawa i większy dostęp do konopi, a więc też do wyrobów terapeutycznych z konopi. Medycyna pozycjonuje CBG jako substancję nie dającą efektu odurzającego, zalecaną na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym schorzenia neurologiczne i dysfunkcje organizmu, w których działanie sieci neuronowej ma znaczenie.

Cannabigerol czyli CBG ma działanie neuroprotekcyjne, i ta jego zaleta jest przedmiotem mojej fascynacji i odkrywania. Bo sprawność naszej wewnętrznej sieci neuronowej jest kluczowym czynnikiem funkcjonowania człowieka. Tym bardziej w czasach, kiedy zalewa nas rosnąca ilość bodźców. Zbyt duża ilość bodźców, wyczerpanie się możliwości ich odbierania i odczytywania, zarówno w zakresie przyjmowania informacji, jak i wrażeń sensorycznych, to problem naszego mózgu. Dodatkowo nasze przeżycia, sytuacje traumatyczne lub problemy emocjonalne, z którymi nie radzimy sobie na bieżaco stają się kolejnym długotrwałym obciążeniem systemu doprowadzając do tzw. przebodźcowania. Wszystko to przeżyłem, a więc mam swoje doświadczenia i wiedzę zdobytą w praktyce. Wtedy właśnie najbardziej CBG okazało się pomocne. Tym się tutaj dzielę. Zacznijmy jednak od tego jakie możliwośći działania wykazuje CBG w naszym organiźmie.

CBG jest na głowę

Kiedy nie ma warunków w dyskusji aby bardziej rzeczowo wytłumaczyć pytającemu „na co jest CBG”, odpowiadam najkrócej „CBG jest na głowę”. Choć wiem, że odpowiedz ta nie jest pełna, nie oddaje ogromu zastosowań i możliwości wypływających z używania CBG z konopi. Dopiero kiedy kogoś zainteresuje co to znaczy, że „na głowę” wtedy zaczynam omawiać więcej szczegółów. Dlaczego pozwalam sobie mówić tak wielkim ogólnikiem? Bo, to i tak jest prawda, a z racji tego, iż ośrodkowy układ nerwowy ma swój najważniejszy ośrodek w mózgu, a mózg jest w głowie, więc można tak powiedzieć. Warto byłoby tu dodać, iż mózg jest połaczony z rdzeniem kręgowym, i ten układ stanowi o niemal wszystkich możliwościach naszego organizmu, choćby o tym jakie bodźce odbieramy ze środowiska, jak na nie reagujemy, jak i o tym, jak przebiegają nasze ruchy czy oddech. Podstawową zaś składową budującą ośrodkowy układ nerwowy są komórki nerwowe, czyli neurony. I właśnie na te neurony, na budowę sieci ich połaczeń, czyli na sprawność sieci neuronowej może pozytywnie wpłynąć przyjmowanie neuroprotekcyjnego CBG czy innych substancji o walorach wspierających neuroplastyczność.

Jak CBG działa na nasz organizm

Szacuje się, że w samym tylko mózgowiu znajduje się przynajmniej 100 miliardów neuronów. Neuron, czyli komórka nerwowa jest to rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony powstają w procesie neurogenezy z neuronalnych komórek macierzystych. Neurogeneza zachodzi głównie przed narodzeniem. Po narodzinach proces ten zachodzi jedynie w określonych częściach mózgu, m.in. hipokampie. A więc znowu w głowie!

Neurony kontaktują się między sobą poprzez synapsy, tworząc sieci neuronowe. Poza neuronami, struktury ośrodkowego układu nerwowego zbudowane są także z kilku rodzajów komórek, określanych jako komórki glejowe. Mają one swoje wyspecjalizowane zadania i funkcje. System tworzony przez komórki glejowe nazywany jest neuroglejem. Występują w wielu różnych typach i pełnią wiele różnorodnych i do końca niezbadanych funkcji. Te o których wiemy, dotyczą ochrony, odżywniania, rozwoju i komunikacji między komórkami. Komunikacja i współdziałanie między nimi stanowi o stabilności naszego podstawowowego układu mózg-ciało i niezawodną pracę wszystkich innych układów z nimi powiązanych. Komunikacja ta dotyczy też odkrytego nie tak dawno, bo dopiero u progu XXI wieku, układu endokannabinoidowego, który dzięki własnej, odrębnej strukturze receptorów (CB1, CB2) przekazuje informacje niesione przez aktywne substancje z konopi, kannabinoidy, w tym CBG.

Działanie CBG

A więc podsumowując, jeśli wszystko jest tak połączone jak wyżej opisałem, a układ endokannabinoidowy, dzięki fitoterapeutycznemu nośnikowi jakim jest CBG, może wprowadzić do ośrodkowego układu nerwowego nowy, sprzyjający sygnał to odpowiedzią, czy właściwie skutkiem, jest neuroprotekcja. O tym jak działają mechanizmy neuroprotekcyjne, na czym polegają te działania i jak je wykorzystywać w przeciwdziałaniu powstawania wielu dysfunkcji organizmu, lub w uzdrawianiu funkcjonowania sieci neuronowych odpowiedzialnych za dysfunkcje określane jako skutek zaburzeń neurodegeneracyjnych dowiesz się w dalszej części o tytule „Neurodegeneracja i neuroprotekcja„.  Kliknij w tytuł aby przenieść się na kolejny artykuł.

Pin It on Pinterest

Share This