Ważną sprawą oprócz zawartości CBD i THC jest czystość suszu konopi. To ważne co się w nim znajduje, i czy jest wolny od metali ciężkich oraz szkodliwych środków chemicznych.
Przebadaliśmy glebę, na której prowadzimy uprawy. Sprawdziliśmy czy jest jakaś obecność metali ciężkich w naszej ziemi. Także potwierdziliśmy czystość gleby od Rundapu i Glifosatu. Gdyby tego było mało, chcemy mieć pewność, że także wpływ środowiska i opady, nie powodują w naszych konopiach odkładania się szkodliwych związków. Mogą przecież być absorbowane z powietrza, na które nie mamy takiego wpływu jak na uprawianą glebę.Dlatego należy badać czystość suszu konopi.
Ponieważ w glebie nie stwierdzono Glifosatu, nie będzie go też w samych roślinach. Pozostaje więc przebadać konopie pod względem czystości od metali ciężkich, aby mieć pewność co do bezpieczeństwa i przydatności spożywczej plonów.
Wyniki potwierdziły czystość suszu konopi
W raporcie wzięto pod uwagę metale ciężkie, w tym Chrom, Nikiel, Kadm, Ołów i Cynk. Badanie wykazało ich obecność równą ZERO, lub w śladowych ilościach skrajnie oddalonych od normy.
Raport z badań czystości suszu od metali ciężkich
FOTO Raport
Raport badawczy zawartości metali ciężkich wg normy Norma PN-EN 13806:2003 Susz konopny kwiatowy Standard plantacja konopi Marya w Kryształowicach.
Informacja dla czytających raport, iż jednostka miary to miligramy na gram.
W artykułach spożywczych najczęściej spotykanymi metalami ciężkimi są te uznawane za pierwiastki toksyczne – te, których każde, nawet najmniejsze stężenie, wpływa negatywnie na organizm, czyli ołów (Pb) i kadm (Cd). Odznaczają się one najwyższym współczynnikiem kumulacji, wynoszącym od 10 do 600%. Jak podają źródła, TWI dla kadmu w krajach Unii Europejskiej wynosi średnio 2,3 μg/kg masy ciała, w przypadku osób szczególnie narażonych na ten metal (dzieci, palacze tytoniu) – 3 μg/kg masy ciała, a u wegetarian aż 5,4 μg/kg masy ciała. W naszych konopiach zupełnie nie występują oba te metale uznane za toksyczne. A więc nasza uprawa nie przyczynia się tej kumulacji niezdrowia.
Drugą grupę metali ciężkich, które mogą dostać się do organizmu wraz z pożywieniem, stanowią pierwiastki traktowane jako mikroelementy. Dostarczane w nadmiernych ilościach wywołać negatywne skutki w organizmie a więc warto dbać o ich utrzymanie w normie. Są to cynk (Zn), miedź (Cu), chrom (Cr), nikiel (Ni) i żelazo (Fe).
Istotne dla naszych klientów – wyniki badania były w przypadku próbki z Kryształowic były bliskie zeru. Lub próba ujawniła ilości tzw. śladowe, których stężenie w organizmie jest poniżej 1 µg/g mokrej tkanki, Dużo im jednak brakuje do wartości określonych w normach metali ciężkich w przemyśle spożywczym.